Šiais metais Lietuvoje buvo įteisintas medikamentinis abortas. „Tik“ kiek daugiau nei ketvirtį amžiaus Lietuvos moterims teko laukti šio medicinos metodo įteisinimo, nors jis jau senokai taikomas daugelyje Europos valstybių. Iki šiol moterys galėjo rinktis tik chirurginiu būdu nutraukiamą nėštumą.
Pastarasis, beje, kai kuriose šalyse jau beveik išnykęs, pavyzdžiui, Skandinavijoje, kur medicinai skiriama itin daug dėmesio, todėl iki 97 proc. visų abortų yra atliekami medikamentiniu būdu. Netgi Estijoje šis metodas siekia 80 proc.
Ir nors dauguma Lietuvoje dirbančių gydytojų akušerių-ginekologų linksi galvomis pritardami medikamentinio aborto legalizavimui ir lyg sutarę tvirtina, kad nauja tvarka tikrai palengvins moterų dalią, vis tiek atsiranda žmonių, kurie ne tik juodina šį metodą, iškraipo faktus ir išsigalvoja mitus, bet, žinoma, ir kaltina tą padariusias ar daryti besiruošiančias moteris. Lyg raganas Viduramžiais jas degina, tik jau ne ugnimi, o savo žodžiais. Kas gi šie žmonės?
Kaip tenka pastebėti, dalį jų sudaro davatkos ar šventaisiais apsimetantys įvairiausi gašlūnai, kurie pirmieji lekia pakomentuoti straipsnio apie išprievartautą merginą ir kaltinti, kad ji pati to prisiprašė, taip primindami apie vis dar mūsų visuomenėje smarkiai įsišaknijusią victimblaming’o kultūrą. Nenustebčiau sužinojusi, kad kai kurie iš jų vėliau palikę klaviatūrą nueina į virtuvę, atsipjauna gabalą daktariškos dešros, pasiima žiurkių nuodų ir išeina į kiemą nuodyti aplinkui vaikščiojančių katinų ar šunų. Nes pykčio ir paniekos kitam, dažnai silpnesniam, jie turi daugiau nei užuojautos ar supratimo.
Kitą dalį sudaro p*slūs, savo spermatozoidus mėgstantys dalinti vyrai, kurie dažniausiai teigia, kad seksas su prezervatyvu – tai lyg uogienės valgymas per stiklainį. Regis, nieko čia blogo, juk Lietuvos populiacija kasmet mažėja. Tačiau problema ta, kad dažniausiai šie vyrai, vienur savo sėklą pasėję, skuba kitų laukų sėti, o alimentų savo vaikams mokėti nenori. Ieško būdų, kaip juos sumažinti ar visai išvengti. Pasitaiko ir tokių p*slūnų, kurie smurtą prieš moterį naudoja – juk moteris, anot jų, turi žinoti savo vietą. Atrodytų, kad tokie „didvyriai“ turėtų iš gėdos tylėti, bet viskas yra atvirkščiai – jie ne tik garsiai rėkia, tačiau ir kitus teisia. Žinoma, tie kiti dažniausiai yra moterys.
Na, o trečioji grupė – tai nuogirdomis gyvenantys, faktų neieškantys ir sąmokslo teorijomis tikintys žmonės, kurie nuolat pasiduoda kitų žmonių manipuliacijoms.
Galbūt kam nors gali atrodyti, kad šie žmonės daug įtakos padaryti negali. Deja. Pažiūrėkit į rinkimų rezultatus – kiekvieną kartą jie įrodo, kiek daug tokių žmonių ir kokią įtaką jie turi. Lygiai taip pat ją turės ir kalbėdami su mergina / moterimi šia itin jautria tema. O rezultatas gali būti liūdnas – ji nuspręs abortą darytis slapta pas kokią šarlatanę, bijos vaistus imti iš gydytojos, todėl siųsis juos iš alibaba portalo, galiausiai, jei ji jau bus abortą pasidarius – kaltins save taip, kad nebegalės normaliai gyventi, o butelis alkoholio taps jos paguodos vaistais. Arba taps dar viena paskenduole Veronika, apie kurią mums kažkada papasakojo Antanas Vienuolis.
Todėl ir jaučiau pareigą parašyti šį straipsnį. Atsakyti į visus pagrindinius ir populiariausius klausimus apie medikamentinį abortą. Tačiau kadangi nesu specialistė, į juos atsakys mano mylima akušerė-ginekologė Ieva Brimienė.
Kas yra medikamentinis abortas ir kada jį reikėtų rinktis?
Medikamentinis abortas – tai neplanuoto ir nepageidaujamo nėštumo nutraukimo būdas, kuomet skiriami medikamentai, dirbtinai sukeliantys abortą.
Saugiau tiek chirurginį, tiek medikamentinį nėštumo nutraukimą atlikti kuo anksčiau. Skirtumas toks, kad medikamentinis nėštumo nutraukimas atliekamas iki 9 nėštumo savaitės, o chirurginis – iki 12 savaitės.
Medikamentinis abortas, išvalymas, chirurginis abortas. Kuo jie visi skiriasi?
Chirurginis abortas, liaudyje geriau žinomas kaip „išvalymas“, yra nėštumo nutraukimas chirurginiu būdu. Atliekant šį nėštumo nutraukimą, pacientei taikoma anestezija, chirurginiais instrumentais aseptinėmis sąlygomis patenkama į gimdos ertmę ir pašalinamas jos turinys, t. y. nėštumas. Todėl chirurginis abortas ir vadinamas išvalymu.
Medikamentinis abortas atliekamas vartojant tam tikrus medikamentus, kurie sukelia gimdos susitraukimus ir gimda pati išstumia tai, kas yra jos viduje.
Kokios yra medikamentinio aborto rizikos?
Dvi didžiausios, BET ITIN RETOS rizikos yra kraujavimas ir nepavykęs (neįvykęs) abortas. Gausus kraujavimas iš genitalijų, kuomet prireikia medikų pagalbos, pasireiškia nedažnai. Ką reiškia gausus kraujavimas, į ką atkreipti dėmesį ir kaip elgtis, jums primins jūsų gydytojas ginekologas skirdamas medikamentus. Vis dėlto, jei vartojant vaistus, skirtus nėštumo nutraukimui, prasidėtų gausus kraujavimas iš genitalijų, reiktų kreiptis skubios pagalbos.
Kaip pasiruošti medikamentiniam abortui?
Visą techninį pasiruošimą ir informaciją suteiks jūsų gydytojas ginekologas. Manau, kad sunkiausia bus priimti sprendimą ir tam pasiruošti psichologiškai bei emociškai. Tam padėti gali atitinkamos tarnybos, medicinos psichologas.
Kaip tiksliai atliekamas medikamentinis abortas?
Skiriami keli preparatai. Pirmo preparato tabletė išgeriama, o kito preparato tabletės vartojamos po 24–48 val., jas reikia laikyti po liežuviu, už skruosto arba dėti į makštį. Dažniausiai po antro preparato suvartojimo iškart ar praėjus porai valandų prasideda gimdos susitraukimai ir kraujavimas iš genitalijų, kartu pasišalina ir nėštuminiai audiniai. Nėštuminiai audiniai dažniausiai šalinasi iki 2 parų, vėliau kraujavimas sumažėja ir išlieka tepimas, kuris gali trukti ir dvi savaites. Kitas vizitas pas ginekologą planuojamas po 7–14 d.
Kokios trukmės nėštumo metu galima pasidaryti medikamentinį abortą?
Iki 9 savaitės, t. y. 8 savaičių ir 6 dienų. Nėštumo trukmę patikslins ir gydytojas ginekologas pagal jūsų paskutinių mėnesinių datą ir atlikus dubens ultragarsinį tyrimą.
Ar saugu tabletėmis nutraukti nėštumą, jei jau esate pasidariusi abortą praeityje?
Praeityje atlikti chirurginiai ar medikamentiniai abortai neturi jokios įtakos šiuo metu atliekamai procedūrai.
Ar medikamentinis abortas padidina krūties ar kitokio vėžio riziką?
Ne, vėžio rizikos nedidina.
Ar po nėštumo nutraukimo tabletėmis pavyks pastoti ir turėti vaikų?
Tai nedaro įtakos pastojimui ir vaisiaus išnešiojimui ateityje. Atliekant chirurginį abortą galimos tam tikros komplikacijos (tokios kaip gimdos pradūrimas, gimdos sąaugos ar infekcinės komplikacijos), kurios labai retais atvejais gali turėti įtakos pastojimui. Nekomplikuotas medikamentinis nėštumo nutraukimas tokių komplikacijų neturi.
Aš tikrai nenoriu pasirodyti lyg kokia abortų ambasadorė, nes įsivaizduoju, kad tai yra tiek emociškai, tiek psichologiškai itin sudėtingas procesas, bet tikiu, kad priimdama sprendimą gimdyti ar negimdyti moteris turi atsižvelgti į faktus, savo galimybes, norus ir, svarbiausia, ką sako jos kūnas ir širdis. O ne į tai, ką rašo piktosios davatkos ir gimdyti negalintys straubliukų šeimininkai.
Moterys – niekas kitas, bet tik jūs esate savo kūno šeimininkės. Ir jūs visada turite teisę rinktis.
Straipsnio autorė: Agnė Kulitaitė
Instagram: @kulagne
Facebook: Agnė Kulitaitė