Turinys
2. Kokios lytinės ligos Lietuvoje yra nustatomos dažniausiai?
7. Kaip apsisaugoti nuo lytinių ligų?
9. Ir kaip paskatinti žmones labiau rūpintis savimi bei savo lytiniu gyvenimu?
Prieš keletą mėnesių savo socialiniuose tinkluose papasakojau apie skiepus nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) ir pasidalinau mintimis apie lytinį gyvenimą bei kaip svarbu rūpintis savimi. Ir buvau labai nustebinta, nes paskendau žinučių jūroje. Ne, ne tiek dėl skiepų, kiek dėl žmonių padėkos, jog nebijau kalbėti tokia tema, kuri, pasirodo, vis dar yra tabu. Žmonės pasakojo, kad ne tik jie, bet ir jų draugai, pažįstami dažnai bijo kalbėti apie lytinį gyvenimą, o juolab – lytines ligas. Dažnas jų delsia, laukia, kartais gydosi pačių sugalvotais metodais ir visaip bando išvengti vizito pas gydytoją, nes juk gėda, nepatogu. Galiausiai prisidaro bėdų ir ragauja pasekmes – liga dar labiau progresuoja, kankina skausmas, juntamas diskomfortas, kyla nevaisingumo, netgi vėžio grėsmė.
Todėl aš nusprendžiau vėl pakalbinti savo mylimą Santaros klinikų bei privačios klinikos „Unavita“ gydytoją ginekologę Ievą Brimienę ir paprašyti atsakyti į keletą klausimų apie lytines ligas.
1. Kokios yra pagrindinės lytinės ligos, jų ypatybės, kaip jas atpažinti, kokį pavojų jos kelia žmogaus sveikatai?
Prieš pradėdama kalbėti apie lytiškai plintančias ligas, noriu pasakyti, kad rizika turėti vieną ar kitą infekciją yra visiems, kurie bent kartą gyvenime yra turėję lytinių santykių. Noriu pabrėžti, kad šios ligos neatskleidžia Jūsų socialinio statuso ar kitokios padėties visuomenėje – jos paplitusios tarp skirtingo amžiaus, skirtingo išsilavinimo ir skirtingas pajamas uždirbančių žmonių. Taip pat nenumokit ranka, jei lytinių santykių metu naudojat barjerinę kontracepciją – prezervatyvai sumažina lytiškai plintančių ligų perdavimo riziką, tačiau NEAPSAUGO nuo šių infekcijų.
Na, ką? Pradėkim. Trumpai pristatysiu dažniausius infekcijų sukėlėjus, o tuomet atsakysiu į užduotus klausimus.
Žmogaus papilomos virusas (ŽPV)
Tai labiausiai paplitusi lytiškai plintanti virusinė infekcija, kurią dažniausiai žmonės žino dėl gimdos kaklelio vėžio patikros programos, tačiau išties ŽPV virusų yra daug tipų ir visi jie skirstomi į aukštos ir žemos onkogeninės rizikos tipus. Aukštos onkogeninės rizikos tipai sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį, bet ir išorinių lytinių organų bei makšties, išeinamosios angos, varpos ir gerklų vėžį. Žemos onkogeninės rizikos sukelia karpas.
Chlamidiozė
Ši infekcija moterims gali pasireikšti pakitusiomis išskyromis iš genitalijų, diskomfortu makštyje ir (ar) šlapinantis, nenormaliu kraujavimu iš genitalijų. Negydant gali išsivystyti ir mažojo dubens uždegimas, kuris jau pasireiškia pilvo skausmais, karščiavimu. Vyrams chlamidinė infekcija gali pasireikšti lytinių organų niežuliu, diskomfortu, pakitusiomis išskyromis iš varpos, gali prasidėti šlapinimosi sutrikimai. Tačiau tiesa ta, kad labai dažnai ši infekcija tūno genitalijose, o kliniškai nepasireiškia, simptomų nėra, o sergantysis net neįtaria, kad gali turėti šią infekciją. Bėda ta, kad infekcija moters organizme patekusi į pilvo ertmę sukelia pakitimus, dėl kurių ateityje ji gali turėti sunkumų pastojant. Todėl nustačius chlamidinę infekciją – būtina ją gydyti, o po gydymo pakartoti tyrimą, siekiant įsitikinti, kad infekcija išgydyta.
Herpes arba lyties organų pūslelinė
Lyties organų pūslelinė pasireiškia tokiomis pat pūslelėmis kaip ir ant lūpų, kur vaikystėje sakydavo „bučiavotės prieš vėją“, skirtumas tas, kad tarpvietėje šioms pūslelėms plyšus atsiranda opelės, kurios sukelia didelį skausmą ir diskomfortą. Lyties organų herpes infekcija gali būti gydoma medikamentais, tik svarbu atminti, kad gydymas turi būti pradėtas kuo greičiau nuo pirmųjų simptomų pasireiškimo.
Sifilis
Labai turtingą istoriją turinti liga, kuri ilgai, negailestingai ir gėdingai kankino linksmybių ištroškusius žmones XVI amžiuje. Daug labai garsių ir įtakingų personų buvo kamuojami sifilio simptomų, liga plačiai paplito, pasiekė epidemijos mastus ir štai išradus pirmąjį antibiotiką buvo praktiškai prie išnykimo ribos. Ir nors liga neišnyko, o, epidemiologų teigimu, susirgimų atvejų vėl po truputį ima daugėti, man nėra tekę diagnozuoti sifilio.
Daugiau apie ligą: infekcijos patekimo vietoje (ant lyties organų, burnoje) susiformuoja kieta opelė, vadinama kietuoju šankeriu. Negydomas sifilis progresuoja, todėl pastebėjus ligos simptomus labai svarbu pradėti gydymą.
Gonorėja
Tai bakterijų sukelta infekcija, kuri gali pasireikšti uždegimu tos vietos, per kurią infekcija pateko: po vaginalinių santykių – genitalijų arba šlapimo takų uždegimo simptomai, po analinių santykių – tiesiosios žarnos ir išangės uždegimo simptomai, po oralinių – ryklės uždegimo simptomai. Daliai pacientų simptomų nepasireiškia arba simptomai labai nežymūs. Negydoma liga gali progresuoti iki pūlingų procesų, pažeisti aplinkinius organus.
Trichomonozė
Dažniausiai pasireiškia šlapimo takų infekcijos simptomais (pakitusiomis išskyromis iš šlaplės, skausmingu šlapinimusi, genitalijų niežuliu/perštėjimu).
Mycoplasma spp.
Mycoplasma hominis ir Mycoplasma genitalium gali pasireikšti diskomfortu genitalijose, pasikartojančiais uždegimais, šlapimo takų infekcijomis, gali lemti tam tikras nėštumo komplikacijas, tačiau tikrai pakankamai dažnai žmonės nesiskundžia ir labai nustemba sužinoję, kad ją turi.
Ureaplasma spp.
Ureaplasma parvum ir Ureaplasma urealyticum nustatomos pakankamai dažnai, todėl net yra diskusijų, ar nereikėtų šios genties bakterijų priskirti prie normalios genitalijų mikrofloros. Tačiau visgi šiuo metu dar tai nėra patvirtinta, o tarptautinėse gydymo rekomendacijų gairėse rekomenduojama šią infekciją gydyti.
Ureaplazmos genties bakterijos dažniausiai klinikinių simptomų nesukelia, tačiau gali pasireikšti gausesnės išskyros iš genitalijų, dažnesni genitalijų uždegimai, kartotis šlapimo takų infekcijos.
Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV)
Priešingai nei kitos anksčiau išvardintos infekcijos, ŽIV gali būti perduodamas ne tik lytiniu keliu, bet ir intervencijų metu (per adatas, injekcijas, medicinines procedūras/operacijas ar net tatuiruotes). Turint kitų lytiškai plintančių ligų, didėja rizika turėti ir ŽIV.
Tai virusinė infekcija, kuri pažeidžia žmogaus imuninę sistemą, o sutrikus imuninės sistemos veiklai, žmogus tampa neatsparus infekcijoms ir ligoms. Šiuo metu ŽIV tikrai pakankamai sėkmingai gydoma ir kontroliuojama, todėl raginu tirtis ir LAIKU pradėti gydymą.
Taip pat šioje vietoje galima paminėti hepatito B ir C virusus, kurie plinta įvairių intervencijų metu (per adatas, injekcijas, procedūras), tačiau gali būti perduodami ir lytiniu keliu.
2. Kokios lytinės ligos Lietuvoje yra nustatomos dažniausiai?
Lietuvoje ir visame pasaulyje labiausiai paplitusi ŽPV infekcija. Šia infekcija perserga net iki 80 proc. žmonių skirtinguose savo gyvenimo etapuose. Įprastai imunitetas šią infekciją nugali ir asmuo pasveiksta, tačiau daliai žmonių dėl mums nežinomų priežasčių infekcija persistuoja (išlieka), o tai ir yra svarbiausias niuansas ŽPV ligų vystymuisi. Todėl svarbu tirtis, o nustačius ŽPV infekciją – vertinti, ar nėra pakitimų dėl šios infekcijos. Jei pakitimų nenustatoma, tuomet infekcija stebima – ar ji išnyks ar persistuos?
3. Kada yra metas sunerimti, jog galbūt pats laikas išsitirti dėl lytinių ligų? Kokie kūno siunčiami signalai gali rodyti lytinės ligos atsiradimą?
Lytiškai plintančių infekcijų rizikos veiksnys – lytiniai santykiai. Jei turėjot lytinių santykių – galimos ir lytiškai plintančios infekcijos. Jei turit daug partnerių, jei yra nuolatinė jų kaita – rizika didėja.
ŽPV infekcija tiriama moterims pagal gimdos kaklelio patikros programą nuo 35 m. (jaunesnėms – šis tyrimas mokamas). Dėl sifilio ir ŽIV tiriamos visos moterys nėštumo metu. Visi kiti tyrimai atliekami įtariant infekciją.
Dėl kitų lytiškai plintančių ligų rekomenduojama tirti moteris, kai dažnai kartojasi lytinių organų uždegimai, kai vargina neįprastos išskyros iš genitalijų, kai pasireiškia nenormalūs kraujavimai (labai gausios ir (ar) ilgos mėnesinės, kraujavimai/tepliojimai tarp mėnesinių, po lytinių santykių), skausmingi lytiniai santykiai, kai moteris turi sunkumų pastojant, kai vargina dažnos šlapimo takų infekcijos, ilgai trunkantys pilvo apatinės dalies skausmai.
Vyrams gali pasireikšti lytinių organų diskomfortas, niežulys, perštėjimas, gali būti neįprastų išskyrų/apnašų, bėrimo elementų, gali pasikartoti šlapimo takų infekcijos, skausmingas šlapinimasis, skausminga ejakuliacija.
Kartais tyrimą dėl lytiškai plintančių ligų rekomenduoja atlikti ir kiti specialistai, pvz., reumatologai, kai tiria dėl sąnarių uždegimų.
4. Jei lytines ligas suskirstytume pagal pavojingumą sveikatai, kurios 3 iš jų būtų sąrašo viršuje ir kodėl?
Negaliu taip kategoriškai išskirti pačių pavojingiausių, nes visos jos gali sukelti tikrai rimtų sveikatos sutrikimų, bet svarbu paminėti tai, kad visos jos šiuo metu yra tikrai pakankamai sėkmingai kontroliuojamos.
Ilgą laiką ŽIV buvo mirtina infekcija. Dabar jau yra medikamentai, kurie labai efektyviai moduliuoja ligos eigą ir žmogus gyvena pilnavertį gyvenimą.
Antra pavojinga infekcija yra ŽPV. Well YES but NO. ŽPV sukelia gimdos kaklelio vėžį, kuris pasižymi dideliu mirštamumu. Tačiau sėkmingai diagnozuojamos ir gydomos ikivėžinės būklės. Gimdos kaklelio visuotinės patikros programos tikslas nėra diagnozuoti gimdos kaklelio vėžį. Programos tikslas – diagnozuoti ikivėžinius pakitimus, laiku juos gydyti ir užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžio išsivystymui. Tikima, kad ateityje gimdos kaklelio vėžys išnyks dėl efektyvaus programos vykdymo.
Tiesa, ŽPV infekcija šiuo metu neturi gydymo. ŽPV gydomieji skiepai yra tyrimų stadijoje, todėl tikima, kad greitu metu turėsime pagalbos gydant šią infekciją. Na, o iki tol žinant apie ŽPV infekciją yra taikoma tam tikra paciento priežiūra ir stebėsena.
Ir paskutinė infekcija, kurios aš labai nemėgstu, tai chlamidiozė. Negydoma infekcija plinta į pilvo ertmę (moters organizme), dėl uždegiminių procesų formuojasi sąaugos, kurios ateityje gali tapti vaisingumo sutrikimų priežastimi. Todėl šitą infekciją mes gydom, o po gydymo kartojam tyrimą siekdami įsitikinti, kad tikrai išgydėm.
5. Kokia žmonių grupė dažniausiai serga lytiškai plintančiomis ligomis ir ar gali ligos užkratą nešiojantis žmogus pats ja nesirgti?
Kaip ir minėjau anksčiau, lytiškai plintančiomis ligomis serga įvairių socialinių grupių žmonės. Kuo žmogus lytiškai aktyvesnis ir kuo didesnė jo lytinių partnerių kaita, tuo rizika turėti vieną ar kitą lytiškai plintančią ligą didesnė.
Pakankamai dažnai, o ypač pačioje susirgimo pradžioje užsikrėtęs asmuo skundų neturi, o infekciją perduoti gali.
6. Kokie tyrimai atliekami vyrams ir moterims, kad gydytojas nustatytų, ar žmogus turi lytinę ligą? Kaip atrodo visas procesas?
Dažniausiai tyrimams mėginiai imami iš genitalijų (moterims nuo šlaplės, gimdos kaklelio, vyrams – nuo šlaplės, varpos). Tyrimai nėra skausmingi, BET malonumo irgi nesukelia. Kai vedu savo vaiką pas odontologą, nuteikinėju: padarysim tai, ką reikės, taip? Tyrimai greiti, ilgalaikio skausmo ar diskomforto nesukelia.
Dalis infekcijų gali būti tiriamos iš kraujo (ŽIV, sifilis), dalis – iš šlapimo mėginio.
7. Kaip apsisaugoti nuo lytinių ligų?
Susilaikymas (lytinių santykių neturėjimas) yra vienintelis tikrai efektyvus būdas apsisaugoti nuo lytiškai plintančių ligų.
Barjerinės apsaugos priemonės (prezervatyvai) sumažina užsikrėtimo riziką, tačiau šimtaprocentinės apsaugos nesukuria.
8. Labai daug žmonių vis dar bijo kalbėti ir tirtis dėl lytinių ligų. Kodėl taip yra? Ar dažnai labiau delsdami žmonės prisidaro tik dar daugiau problemų?
Tikrai taip!!! Kuo ilgiau delsim, tuo didesnę žalą organizmui infekcija spės padaryti ir sunkesnių padarinių sulauksim.
Nors man, kaip specialistei, niekada tai neatrodė ir neatrodo gėdingas dalykas, tačiau visgi tyrimai gali būti atliekami visiškai konfidencialiai.
9. Ir kaip paskatinti žmones labiau rūpintis savimi bei savo lytiniu gyvenimu?
Manau, kad lytinis švietimas yra labai svarbus. Mes jau per pastaruosius 20 m. padarėme pakankamai didelį progresą šiuo klausimu ir tikrai požiūris į savo lytinę (ir ne tik) sveikatą labai keičiasi į gerąją pusę. Taigi visuomenės švietimas, kalbėjimas apie tai garsiai yra labai svarbus procesas.
Keletą metų iš eilės Vilniaus miesto savivaldybė (galbūt ir kitos savivaldybės tai taiko, nežinau) buvo skyrusi lėšų lytiškai plintančių ligų tyrimui. Tokiu atveju tam tikras tyrimų paketas buvo nemokamas. Manau, tai labai svarbus motyvuojantis veiksnys.
Dėkoju gydytojai už atsakymus į klausimus, o jūsų prašau – išsisaugokit šį straipsnį, gal ir draugams parodykit. Juk meilės ligos netikėtai gali užklupti bet kurį iš mūsų. Rūpinkitės savimi ir žmogumi, su kuriuo esat. Nesvarbu – metus ar tik vieną naktį.
Straipsnio autorė: Agnė Kulitaitė
Instagram: @kulagne
Facebook: Agnė Kulitaitė