Turinys
Patarimai, kaip padidinti moters libido
Patarimai, kaip padidinti vyro libido
Visų žmonių libido yra skirtingas ir priklausomai nuo gyvenimo aplinkybių kintantis dalykas. Turbūt kiekvienas seksualiai aktyvus žmogus yra buvęs etapuose, kai mylėtis nesinori visai, nors aiškių priežasčių ir nėra. Lygiai taip pat būna dienų, kai kūnas tiesiog pats prašosi intymaus kontakto nepriklausomai nuo to, ar turime pastovų partnerį, ar ne.
Visgi nors ir libido svyravimai yra visiškai normalus dalykas, poros dažnai su tuo susijusias problemas priima jautriai ir nori kuo greičiau jas spręsti. Taigi, kad nenoras mylėtis netaptų lėtine būsena, kuri trukdo džiaugtis gyvenimu ir savo seksualumu, šiame straipsnyje patarsime, kaip tai įveikti.
Kas gi yra tas libido?
Šį terminą dar būtų galima apibrėžti kaip seksualinį potraukį arba seksualinį apetitą. Iš lotynų kalbos libido reiškia „noras“, „aistra“, „geismas“, „ilgesys“. Pirmasis šią sąvoką pradėjo vartoti austrų psichoanalitikas Z. Froidas, kuris teigė, kad tai yra visų žmogaus veiksmų varomoji jėga. Nors šiandien šis terminas vartojamas daugiausiai tik seksualine prasme, Froidui libido apėmė ne tik seksualinę energiją, bet apskritai visą žmogaus psichinę energiją.
Kiekvieno žmogaus libido priklauso nuo daugybės persipynusių sociokultūrinių, psichologinių ir biologinių veiksnių. Amerikiečių mokslininkė Sharon J. Parish teigia, kad seksualinio potraukio lygis gali būti paveiktas:
- Alkoholio ir narkotikų vartojimo
- Nerimo, streso ir depresijos
- Ligų
- Nuovargio
- Seksualinės prievartos atvejų
- Menopauzės
- Santykių
- Išorinių dirgiklių
Matant tiek daug veiksnių, darančių įtaką seksualiniam potraukiui, gali kilti klausimas – ar mano libido normalus? Nors ir egzistuoja tokios medicininės diagnozės kaip „hipoaktyvus (žemas) libido“ ir „hiperaktyvus (aukštas) libido“, vis dėlto tai tampa problema tik tada, kai jums tai yra problema, trukdanti kasdienybėje ir santykiuose.
Per aukštas libido
Labai sunku atskirti, kada žmogus tiesiog turi sveiką, didelį seksualinį potraukį, o kada tai jau peržengia ribas. Sunku atskirti dėl to, kad aktyvus seksualinis gyvenimas turi teigiamą poveikį bendrai savijautai, pavyzdžiui: geresnis miegas, mažesnis stresas, tvirtesni santykiai su partneriu ir daugybė kitų. Visgi reikėtų sunerimti, jeigu seksualinis apetitas yra sunkiai kontroliuojamas. Jaučiant šiuos simptomus reikėtų kreiptis į specialistus:
- Seksualinis gyvenimas pradeda daryti įtaką kasdieniam gyvenimui, darbui ir sveikatai
- Seksą naudojate kaip įrankį nerimui, stresui numalšinti
- Be sekso jaučiatės tušti ir neišsipildę
- Seksualinis potraukis užima didelę dalį jūsų minčių ir veiksmų
Hiperaktyvaus seksualinio potraukio nereikėtų gėdytis, kreipusis pagalbos į specialistus, jie tikrai galės jums padėti ir parinkti tinkamą gydymą. Šio sutrikimo priežastys gali būti labai įvairios: aukštas serotonino ar dopamino lygis, tam tikri vaistai, fizinė kondicija, kuri veikia smegenų dalis, atsakingas už seksualinį elgesį, ir daugybė kitų.
Per žemas libido
Ši problema žmonėms pasitaiko daug dažniau nei hiperaktyvus libido. Tiesa, yra ir daug daugiau priežasčių, kurios gali nulemti tokią būseną. Nors nėra įvardijami tikslūs kriterijai, kada noras intymiai santykiauti pasiekia kritinę ribą, nes kiekvienam tai gali būti skirtingai, reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos simptomus:
- Nebejaučiate aistros partneriui
- Nebedomina masturbacija
- Beveik neturite ar visai neturite seksualinių fantazijų
- Jaučiate stresą dėl prarasto susidomėjimo seksu
Šią būseną sukelia daugybė priežasčių, kurias būtų gali išskirstyti į 3 dalis – hormoniniai pokyčiai, fiziologinės ir psichologinės priežastys. Štai, pateikiame dalį priežasčių, kodėl gali sumažėti noras užsiimti seksu.
Seksualinės problemos – jei sekso metu jaučiate skausmą ar negalite pasiekti orgazmo, ilgainiui tai gali sumažinti norą mylėtis.
Ligos – daugybė su seksualumu nesusijusių susirgimų gali paveikti lytinį potraukį. Artritas, vėžys, diabetas, aukštas kraujospūdis ir kitos ligos mažina libido.
Vaistai – tam tikri vartojami vaistai, ypač antidepresantai, mažina seksualinę aistrą.
Gyvenimo būdas – taurė vyno gali padėti sukurti tinkamą nuotaiką, bet per didelis alkoholio kiekis neigiamai veikia jūsų norą užsiimti seksu. Tas pats galioja ir narkotikams, o rūkymas sulėtina kraujotaką – tai irgi gali sumažinti susijaudinimą.
Psichologinės priežastys – labai dažnai psichologinė būklė daro įtaką mūsų savijautai to net sąmoningai mums nesuvokiant. Neretai žmogaus fiziologinė būklė ir hormonų balansas būna idealus, bet vis tiek iškyla bėdų su lytiniu potraukiu. Tuomet atsakymų reikia ieškoti žmogaus emocinėje būklėje ir santykiuose su partneriu, nes artimo ryšio kūrimas yra labai svarbi santykių dalis. Žemą seksualinį potraukį gali lemti:
- Nerimas, depresija ir lėtinis stresas
- Nepasitenkinimas savo kūnu, menka savivertė
- Neigiamos seksualinės patirtys
- Netvirtas ryšys su partneriu, nepasitikėjimas
- Neišsakyti ar nepatenkinti seksualiniai poreikiai
Patarimai, kaip padidinti moters libido
Šaltinių duomenimis, moterys su libido problemomis susiduria dvigubai dažniau nei vyrai. „Medical News Today“ išskiria šias pagrindines moterų seksualinio potraukio praradimo priežastis:
Menopauzė. 2008 metų JAV tyrimai rodo, kad 26 % moterų, esančių priešmenopauzinio amžiaus ir 52 % moterų, išgyvenančių menopauzę, patyrė sunkumų dėl žemo libido. Seksualinės problemos pasireiškiančios menopauzės metu paprastai kyla dėl hormonų disbalanso (estrogeno, testosterono sumažėjimo). Taip pat hormonai gali turėti įtakos ir makšties sienelės plonėjimui, sausėjimui, todėl intymus santykiai gali pasidaryti skausmingi.
Ką daryti? Tokiais atvejais labai gelbsti lubrikantas. Be to, neretai gydytojai moterims moterims paskiria flibanseriną ir bremelanotidiną – dažniausiai jie išrašomi prieš menopauzę. Būna, kad gydytojai tokiais atvejais pasitelkia ir hormonų terapiją. Tad jeigu susiduriate su panašia problema, rekomenduojame nelikti su ja viena, o kreiptis į specialistus, kurie parinks geriausią ir labiausiai jums tinkantį sprendimo būdą.
Nėštumas ir pogimdyvinis laikotarpis. Hormoniniai pokyčiai, neišvengiami nėštumo metu, pagimdžius ar maitinant krūtimi, taip pat gali sumažinti norą mylėtis, nes moters hormonai sukasi kaip karuselė, o ir visa psichinė energija skiriama ką tik gimusiam kūdikiui – kaip teigia moksliniai tyrimai, tai visiškai normalu ir pasitaiko kone 40 % moterų. Visgi nėštumo ir pogimdyvinis laikotarpis kiekvieną veikia skirtingai. Vienoms moterims šiuo laikotarpiu seksualinis potraukis padidėja, o kitos – visiškai atsisako sekso.
Ką daryti? Priimti savo jausmus tokius, kokie jie yra, suprasti, kad tai natūralus procesas – juk jūs tiek stengiatės dėl savo kūdikio, tad jokiu būdu nekaltinkite ir nespauskite savęs. Be to, apie savo būseną papasakokite partneriui. Nusprendus pamėginti vėl užsiimti seksu, naudokite vandens pagrindo lubrikantą ir viską darykite švelniai, palaipsniui. Žinokite, jog tokia būsena tikrai netruks amžinai, vaikeliui šiek tiek ūgtelėjus, tikėtina, kad norėsite pasinerti į intymų gyvenimą vėl.
Frigidiškumas. Frigidiškumo sąvoka iš esmės reiškia, kad moters libido ne tik hipoaktyvus ir per žemas, bet jo apskritai nėra. Šis terminas vartojamas kalbant apie moteris, nes vyrams tokia kondicija pasitaiko itin retai. Moteris laikoma frigidiška tada, kai niekada negali lytiškai susijaudinti ar patirti orgazmo, nesvarbu, koks jos emocinis ryšys su partneriu ir kitos aplinkybės. Klaidinga manyti, kad frigidiškos moterys būtinai bus šaltos ir bejausmės. Jos gali būti rūpestingos ir mylinčios partnerės, tik lytinis gyvenimas joms neturi jokios reikšmės.
Ką daryti? Visų pirma, tokios diagnozės sau nenusistatysite. Jeigu nenorite mylėtis, nereiškia, jog esate frigidiška – tam gali būti begalės kitų priežasčių. Visgi jeigu yra kitaip, visuomet naudinga kreiptis į sekso terapeutus, seksologus, psichoterapeutus – tam tikros terapijos rūšys, geresnis savęs pažinimas gali padėti prisijaukinti seksą.
Patarimai, kaip padidinti vyro libido
Klaidinga manyti, kad su žemu seksualiniu potraukiu susiduria tik moterys. Nors ir kur kas rečiau, vyrams taip pat tenka ieškoti atsakymų į klausimą: kaip padidinti libido? Tiesa, vyrai seksualinio potraukio mažėjimą išgyvena sunkiau nei moterys. Dėl visuomenėje nusistovėjusių standartų ir tam tikrų stigmų, kai kam atrodo, kad vyrams nenorėti sekso yra nenormalu, tačiau tai yra neteisingas požiūris.
Rodyti daugiauŽemas testosterono kiekis. Neuroanatominiai tyrimai rodo, kad pirmiausiai būtent testosterono lygis buvo žemiau normalios ribos, kai žmonės skundėsi žemu libido. Tiesa visa tai galima pritaikyti ir moterims. Žinoma, tai dažnesnė priežastis vyrų tarpe, nes testosteronas skatina spermos gamybą, yra atsakingas už seksualinį potraukį ir kitus „vyriškumo“ atributus, pavyzdžiui, kaip plakuotumas ar ryškūs raumenys. Paprastai testosteronas ima mažėti su amžiumi, apie 1% sulyg kiekvienais metais nuo 30-ies. Visgi yra ir kitų priežasčių, sukeliančių testosterono mažėjimą, pavyzdžiui, antrojo tipo diabetas, širdies ligos, aukštas kraujo spaudimas.
Ką daryti? Pastebėjus tokius požymius, kaip pamažėjęs plaukuotumas, atsiradęs nuovargis, sumažėjęs plaukų tonusas, rekomenduojama kreiptis pas gydytojus. Tikėtina, kad jie skirs testosterono atkūrimo terapiją. Visgi prieš ją pradedant derėtų pasidomėti ir apie šalutinį poveikį.
Patarimai, tinkantys abiem lytims: kaip padidinti libido?
Žemas libido nėra kondicija, kurios nepavyks pakeisti visą likusį gyvenimą. Yra daugybė priemonių, kaip susigrąžinti savo aistrą ir seksualumą – didelė dalis jų gana paprastai įgyvendinami bei tinkantys tiek vyrams, tiek moterims.
Sekso terapija – tinklapio „Everyday Health“ straipsnyje galite plačiau susipažinti su šios krypties terapeutų darbu ir galimybėmis, bet iš esmės tai psichologas, psichiatras arba psichoterapeutas, kuris specializuojasi seksualinių sutrikimų lauke. Terapijos seansas vyks įprastai, tik jo metu didžiausias dėmesys bus skiriamas problemoms, susijusioms su intymiu gyvenimu.
Miego kokybės gerinimas – 2015 metais JAV atliktas tyrimas parodė, kad moterys, kurios ilgiau miegojo, kitą dieną jautė didesnį seksualinį potraukį. Tinkamas miego režimas padeda ir vyrams didinti seksualinį potraukį.
Natūralūs afrodiziakai – šiek tiek pakelti lytinį potraukį gali ir tam tikri maisto produktai. Pavyzdžiui, austrėse gausu cinko, kuris stimuliuoja testosterono, hormono, kuris yra labai svarbus siekiant išlaikyti tiek moterų, tiek vyrų lytinę sveikatą, gamybą. Taip pat naudingi gali būti avokadai, braškės, juodas šokoladas. Apačioje pateikiame infografiką, kuriame vaizduojami ir kiti seksualinį potraukį didinantys maisto produktai:
Gyvenimo būdo keitimas – turbūt nei vienas iš aukščiau išvardintų gydymo būdų neveiks, jei nekeisite savo įpročių. Rekomenduojama daugiau sportuoti, maitintis subalansuotai, mesti rūkyti ir saikingai vartoti alkoholį. Taip pat labai svarbu atvirai kalbėtis su partneriu ir iškomunikuoti jam savo jausmus.
Pateikiame jums ir keletą įdomių tinklalaidžių, kuriose išgirsite daugiau patarimų, kaip padidinti libido:
Libido tipai
Dažnai sakoma, kad seksualinis suderinamumas poroje yra ypatingai svarbus, o jei jo trūksta, santykiai ilgainiui tampa vis sunkesni. Sprendžiant tam tikras santykių problemas svarbu suprasti, kad kai kuriais aspektais žmogus gali ir nepasikeisti, nes tokios yra jo prigimtinės savybės. Tas pats ir su seksualiniu potraukiu – visų žmonių poreikiai skirtingi. Dėl to pravartu susipažinti su internetiniame žurnale „Best Health Mag“ pristatomais skirtingais libido tipais.
Juslinis – šiam tipui emocinis ryšys sekso metu yra svarbesnis nei seksas kaip fiziologinis veiksmas. Seksas yra tik jų santykių fizinė išraiška.
Erotinis – tokio libido žmogus jau emocinį ryšį tik su tuo, kuris yra aistringas. Šiam tipui seksas yra viena iš svarbiausių santykių dalių ir jis nori visada jaustis geidžiamam.
Priklausomas – šio tipo libido žmogui seksas yra svarbus tam, kad jis jaustųsi mylimas pilnavertis arba numalšintų stresą. Dažnai šie žmonės dar paauglystėje įprasto masturbacija ar lytiniais santykiais spręsti stresą, nuobodulį ar frustraciją.
Reaktyvusis – šiam tipui didžiausias malonumas yra suteikti malonumą kitam. Dažniausiai šie žmonės bus patenkinti savo lytiniu potraukiu, bet tas pasitenkinimas ateis žinant, kad partneriui yra malonu.
Tituluotas – šis tipas linkęs malonumą gauti, o ne duoti. Faktas, kad yra santykiuose, jiems atrodo pakankama priežastis mylėtis visada, kai nori. Šiems žmonėms seksas toks svarbus, nes jie galvoja, kad visi kiti žmonės irgi mylisi dažnai.
Apsėstas – seksas šiam tipui yra absoliučiai būtina gyvenimo sudėtinė dalis. Tokiems žmonėms sunku atsispirti potraukiui kitiems, net jeigu jie yra įsipareigoję santykiuose. Dažnai seksas naudojamas padidinti pasitikėjimą savimi.
Įsitempęs – šio tipo žmonėms labai sunku, nes jie nori turėti lytinių santykių, jaučia potraukį, bet tuo pačiu ir bijo, nes galvoja, kad nesugebės patenkinti savo partnerio ar partnerės.
Abejingas – šie žmonės iš prigimties neteikia didelės reikšmės seksui. Tai nereiškia, kad jiems jis nepatinka, bet turbūt jie niekada neinicijuos intymaus kontakto, nes tiesiog apie tai per daug negalvoja.
Atsisiejęs – šio tipo žmonės visada turi svarbesnių reikalų nei seksas, jiems seksualinius poreikius užtenka patenkinti ir masturbuojantis. Dažnai tai žmonės, kurie nuolat dirba ir turi daug išorinio pasaulio dirgiklių.
Kompulsinis – dažnai šio tipo libido turintys žmonės dažniausiai susijaudina neįprastomis sąlygomis. Jiems reikia kitų objektų, keistų situacijų, dažnai jie turi daug įvairių fetišų.
Tol, kol jūsų seksualinio potraukio lygis netrukdo jums ar partneriui ir abu jus tenkina, nereikėtų sunerimti ir imtis diagnozuoti sau įvairiausius sutrikimus. Libido yra kintantis dalykas ir visiškai normalu, kad vienomis dienomis galvojame apie savo frigidiškumą, o kitomis – negalime sustabdyti seksualinių fantazijų. Svarbiausia nebijoti kreiptis į specialistus tada, kai jaučiate, kad kažkas yra ne taip.
Ką sako ekspertai?
“Mums visiškai natūralu, kad turim skirtingą skonį maistui ir vienbalsiai austres mėgstam tikrai nevisi. Su seksualumu lygiai taip pat – visi mes esame labai skirtingi, todėl ir mūsų seksualinis skonis skiriasi. Tai, kad partnerių libido tipai nesutampa nereiškia, kad jie nėra suderinami. Priešingai, jeigu kalbėsimės apie tai, su pagarba priimsime vienas kito poreikius, rūpestingai elgsimės su partnerio ypatumais – turėsime stiprų vienas kito pajautimą, kuris seksualinį gyvenimą pavers harmoningu ir lauktinu. Valgydami maistą mes esame įpratę jį nuolat komentuoti: buvo skanu, neskanu, per daug aštru, keista, bet įdomu, pavalgiau, kad nenumirčiau, bet skonis, kaip muilo ir panašiai. Ir visi supranta komentavimo svarbą – jei girsi nors neskanu, kitą vakarą vėl valgysi, kas neskanu. Juk mylimasis norės dar kartą nudžiuginti. Ir vėl – su seksualumu lygiai taip pat. Jei seksualinius pojūčius, aštriai pajaustus kampus ir seksą su per dideliu muilo skoniu po visko aptarsime, turėsime aiškų vienas kito pažinimą. Jei savo partnerio seksualumą žinau, kaip kokį kūno žemėlapį, lieka tik keliauti maršrutais ir mėgautis vaizdais, teisingai?
Pasakyti, kad bulvės neskanios mums žodžių netrūksta, tačiau išreikšti ilgesnės preliudijos norą, kartais ima ir neatsiranda tinkamų žodžių. Rodos bandai viską išreikšti rišliu sakiniu, o vis tiek gaunasi kažkoks mikčiojimo ir tripčiojimo derinys:
- .. nu žinai… gal tu gali man labiau… eee… nu tu mažai man… nu… per greit, kai tu man su… nu, aš negaliu taip greit… o tu…
- Ką? – ir tai viskas, ką išgirstam iš sutrikusiu žvilgsniu žiūrinčio partnerio.
Ir nei kaip pratęsti yra, nei kitą kartą žinai, kur ten ta tema baigėsi, kad ją pratęsti. Tik tyliai pasidarai išvadą: „ai, apsieisiu, nėra jau taip ir blogai“. O apie tai, kaip gali būti gerai, paliekam erotinių filmų scenarijams ir aktorių vaidinimams.
Bet nebūtinai. Seksualumui išlaisvinti visų pirma reikia laisvos minties. Jei ji neišsilaisvina per lūpas, gali išsilaisvinti per rankas. Visai, kaip su seksualumu. Kai nori – rasi kaip.
Partneriams yra siūloma nusibraižyti vienas kitam seksualinius kūno žemėlapius. Braižyba užsiimti gal ir nebūtina, tačiau parašyti gali tikrai kiekvienas. Darius parašo apie save, Inga apie save. Metodikos esmė: baltas popieriaus lapas ir neribojamas skaičius punktų su ta pačia sakinio formuluote: „Man patinka, kai tu“. Ir taip papunkčiui, kiek tik fantazija leidžia:
- Man patinka, kai tu…
- Man patinka, kai tu…
- Man patinka, kai tu…
- Man patinka, kai tu…
- Man patinka, kai tu…
Parašę apie save, partneriai apsikeičia. Juk žinant kokiu keliu turėčiau eiti, kad nueičiau iki norimo taško, nėra kaip nepataikyti, teisingai? Ir lieka klausimas nebe apie libido, bet apie norą suteikti malonumą vienas kitam.
Dažnumas
Seksualinis gyvenimas neturėtų būti matuojamas dažnumu. O jei matuojamas, ir kvietimas mylėtis skamba kažkaip panašiai į „gal padarom bent kas antrą savaitę?“, tikriausiai metas rimčiau susimąstyti, kur dingo natūralioji aistra. Seksas yra jausmas ir vieninteliai skaičiai ta tema galėtų būti daugybos lentelės kartojimas į priekį ir atgal, kai noriu atitolinti kulminaciją ir kuo labiau išilginti malonumą. Aukštos kokybės seksualinis gyvenimas pripildo partnerius daug stipriau, nei kas antra diena iš pareigos. Lėtesnis seksualinio gyvenimo ritmas nereiškia broko. Brokas yra ritmas be naudos.
Žmogaus kūnas, kaip namai. Arba aš kviečiuosi svečią į namus ir jo laukiu, būnu svetinga, dosni ir maloni, arba tik išnuomoju patalpas ir jausmas čia ne prie ko. O kai nuomoju – tai susitinkam, greit atsiskaičiuojam (nors geriau, jei atsiskaičiuotų pats) ir greičiau skirstomės. Ir vėl kuriam laikui ramu. Kol susitikti vėl reikės. Iš reikalo.
Bet kaip gera, kai lauki svečio su meile! Ir namai šilti, ir išeiti nesinori. Ir lauki vėl sugrįžtant.”
Komentavo psichologė Karolina Gurskienė