Turinys
Ar galima mėnesines paskatinti?
Kaip sumažinti skausmą priešmenstruaciniu laikotarpiu bei menstruacijų metu?
Kada kreiptis pagalbos esant pilvo skausmui bei kraujavimui?
Mėnesinės (menstruacijos) – tai kasmėnesinis gimdos gleivinės pasišalinimas iš gimdos. Gimdos gleivinė – tai gimdos vidinis sluoksnis, dar vadinamas endometriumu. Veikiant hormonams maždaug mėnesio laikotarpio ciklu gimdos gleivinė išvešėja (išauga) ir pasišalina.
Reguliarios mėnesinės laikomos tos, kurios vyksta kas 21 – 35d. Normalu, kad mėnesinės nesikartoja kiekvieną mėnesį kas vienodą dienų skaičių, tarkim kas 24d., o kartais būna kas 21d. ar 28d. ir pan. Tokios mėnesinės vistiek laikomos reguliariomis. Nereguliarios mėnesinės yra laikomos tos – kurios kartojasi dažniau nei 21d ar rečiau nei 35d. ar mėnesinių ciklai skiriasi 10 ir daugiau dienų metų eigoje.
Mėnesinių gausumas gali būti labai įvairus. Vienos moterys gali kraujuoti vos kelias dienas labai negausiai, o kitos net ir 7 d. Trumpas mėnesinių kraujavimas laikomas, kai kraujuojama trumpiau nei 4 dienas. Užsitęsęs kraujavimas laikomas, kai kraujuojama ilgiau nei 8 dienas. Normalus netekto kraujo kiekis per mėnesinės gali būti nuo 5 -80 ml. Mėnesinės gali būti ir labai gausios, gali pasirodyti nedidelių krešuliukų. tokiu būdu pablogindamos gyvenimo kokybę.
Kaip sekti mėnesinių ciklą?
Menstruacijų ciklas – tai laikotarpis nuo pirmos mėnesinių dienos iki kitų mėnesinių pirmos menstruacijų dienos. Taigi pirmoji mėnesinių diena yra ir pirmoji ciklo diena. Vidutiniškai ciklas trunka 28 dienas, tačiau visiškai normalu, jei tavo ciklas truks ilgiau ar trumpiau.
Mėnesines reikia sekti dėl kelių dalykų:
- Norint pastoti – žinoti galimai vaisingas dienas;
- Pasiruošti sekančioms mėnesinėms – apytiksliai žinoti, kada prasidės kitos mėnesinės;
- Stebėti mėnesinių reguliarumo sutrikimus.
Mėnesinių sekimo būdai gali būti:
- Kalendorius;
- Įvairios specialios mobiliosios aplikacijos.
Žymint mėnesines kalendoriuje reikia mokėti pačioms apsiskaičiuoti mėnesinių ciklą. Mėnesinių ciklas skaičiuojamas būtent nuo pirmos mėnesinių dienos iki kitų mėnesinių pirmos menstruacijų dienos (jos jau neįskaičiuojant, nes tai yra jau kito mėnesinių ciklo pirmoji diena). Tikrai nesunku apsiskaičiuoti, tik reikia žinoti kaip. Rekomenduojam stebėti 3 -6 mėnesius, o po to tiesiog apsiskaičiuoti menstruacinio ciklo dienų vidurkį, kad žinotumėte tiksliau kas kiek dienų dažniausiai mėnesinės kartojasi. Kalendoriuje rekomenduojama žymėti ne tik pirmą mėnesinių dieną, bet ir mėnesinių trukmę. Taip pat labai pravartu žinoti ne tik viso mėnesinių ciklo bei pačių mėnesinių trukmę, bet ir mėnesinių pobūdį tam tikromis dienomis. Tikrai labai naudinga žymėtis ir žinoti, kuriomis dienomis jūsų mėnesinės gausios, skausmingos. Kalendoriuje žymėdamos ir mėnesinių pobūdį, greičiau ir artimiau pažinsite savo kūną ir palaipsniui jau galėsite numatyti, kas kokią dieną jūsų laukia. Susidraugaukite su savo kūnu ir jo duodamais signalais jums!
Naudojant specialiąsias mobiliąsias aplikacijas viskas kur kas paprasčiau. Atsisiuntus programėlę į savo išmanųjį telefoną – ciklo dienas žymėti joje. Programėlė daug darbo atliks už jus, suskaičiuos viską automatiškai. Tik taip pat, nepamirškite, kad mobiliojoje programėlėje kaip pirmąją mėnesinių ciklo dieną, turite pažymėti pirmąją mėnesinių dieną. Tik tokiu atveju programėlė apskaičiuos viską teisingai.
Nuo pirmųjų mėnesinių atsiradimo, menstruacinis ciklas gali būti nereguliarus nuo 1 iki 3 metų, todėl nėra reikalo išsigąsti. Jeigu, praėjus 3 metams, mėnesinių ciklas išliko nereguliarus, rekomenduojama kreiptis į gydytoją akušerį – ginekologą. Atlikęs reikalingus vaizdinius ir laboratorinius tyrimus, gydytojas galės išsiaiškinti ciklo nereguliarumo priežastį ir padėti ją pašalinti, o tam yra įvairiausių būdų, pradedant hormoninėmis priemonėmis, baigiant invazinėmis.
Dėl ko vyksta mėnesinės?
Viso mėnesinių ciklo metu vyksta hormonų virsmai, kurie kartojasi kas mėnesį (jeigu nėra mėnesinių ciklo sutrikimo bei ginekologinių ligų).
Mėnesinių metu smegenys siunčia žinutę – hormono (FSH) pavidalu kiaušidėms, kad jos pradėtų gaminti moteriškąjį hormoną estrogeną. Jis nurodo kiaušidėms paleisti vieną labiausiai subrendusį kiaušinėlį. Kiaušinėlio paleidimas iš kiaušidės vadinamas ovuliacija. Įvykus ovuliacijai kiaušinėlis iš kiaušidės patenka į kiaušintakius ir tada – esant nesaugiems lytiniams santykiams ar planuojant vaikelį – yra tikimybė pastoti.
Jei kiaušinėlis neapvaisinamas spermatozoido, didėja kito moteriškojo hormone – progesterono gamyba, sumažėja hormono estrogeno ir vėl prasideda mėnesinės.
Esant vaisingiems metams (kai vyksta mėnesinės, dar neprasidėjus menopauzei), nesant ginekologinių problemų, nėštumo – jūsų kūnas ruošiasi apvaisinimui kiekvieną mėnesį.
Kodėl mėnesinės vėluoja?
Mėnesinės gali vėluoti dėl daugelio priežasčių. Didelę įtaką daro:
- Patiriamas stresas (asmeniniame gyvenime, jausmuose, darbe, moksluose, namuose, o gal laukia kelionė?);
- Pasikeitęs klimatas, laiko juostos;
- Mitybos sutrikimai (pavyzdžiui, sergant anoreksija dažnai mėnesinės nevyksta);
- Intensyvus sportas (dėl didelio sporto krūvio sportininkėms taip pat gali nevykti mėnesinės);
- Nėštumas (šiuo atveju jos vėluoja ilgiau nei metus). Tačiau tai nėra patologija, tai yra mūsų kūno fiziologiniai pokyčiai nėštumo metu, kurie yra normalūs;
- Ginekologinės ligos (pavyzdžiui: endometriozė);
- Hormonų disbalansas ( moteriškųjų – vyryškųjų lytinių hormonų sutrikimas, vadinamas – policistinių kiaušidžių sindromu).
Kad žinotume, kiek gali mėnesinės vėluoti ir dėl to nesinervintume, reikia žinoti koks jūsų mėnesinių ciklas ir kad visiškai normalu, jog mėnesinės gali prasidėti šiek tiek vėliau. Na, o jeigu mėnesinės vėluoja be aiškios priežasties, turėjote nesaugius lytinius santykius, atlikite nėštumo testą ir išsiaiškinkite, ar mėnesinių vėlavimo priežastis nėra nėštumas.
Ar galima mėnesines paskatinti?
Deja, bet visas menstruacinis ciklas – tai sudėtingas hormonų darbas. Todėl jų paskatinti negalima. Nebent vartojate hormoninę kontracepciją – tada galima mėnesines paankstinti.
Skausmas mėnesinių metu
Skausmingos mėnesinės vadinamos dismenorėja. Tai spazminio pobūdžio skausmai, pasireiškiantys pilvo apačioje ir galintys plisti į kitas vietas.
Pagrindiniai simptomai būna tokie:
– Skausmas pilvo apatinėje dalyje;
– Galvos skausmas, svaigimas;
– Pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas, viduriavimas.
Skausmingų mėnesinių yra išskiriamos dvi rūšys:
– Jaunas, sveikas merginas dažniausiai vargina pirminė dismenorėja, kurios priežastys nėra susijusios su jokiomis ligomis.
– Antrinė dismenorėja yra sukeliama tam tikrų ginekologinių ligų, dėl atliktų operacijų. Dažniausia antrinės dismenorėjos priežastis – endometriozė, kai gimdos audiniai veši už jos ribų ir sukelia skausmus.
Dėl ko atsiranda skausmas mėnesinių metu?
🍒 Skausmas per mėnesines atsiranda dėl gimdos raumenų susitraukimų. Šie susitraukimai yra svarbūs gimdos gleivinės pašalinimui per mėnesines.
🍒 Raumenų susitraukimų metu sutrinka kraujotaka, mažėja audinių maitinimas deguonimi, todėl atsiranda spazminio tipo skausmai.
🍒 Skausmas gali kisti nuo silpno maudimo iki stipraus skausmo.
🍒 Mėnesinių sukeliami skausmai laikomi normaliais, kol jie nemažina moters gyvenimo kokybės.
🍒 Normalu, kai mėnesinių metu moteris gali gyventi sau įprastu ritmu.
🍒 Normalu, jeigu per mėnesines jaučiate silpną ar vidutinio stiprumo maudimą 1-3 paras.
🍒 Jeigu skausmas, ar kiti simptomai tęsiasi ilgai, yra stiprūs, sunkiai pakenčiami, per mėnesines moteris yra priversta likti namuose, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Kaip sumažinti skausmą priešmenstruaciniu laikotarpiu bei menstruacijų metu?
🚨 Užsiimti fiziniu aktyvumu:
🌿 Bent 30 min dienoje paskirkite aktyviam vaikščiojimui, plaukimui, važiavimui dviračiu ar kitam aktyviam judėjimui.
🌿 Reguliarus fizinis aktyvumas ne tik gerina bendrą savijautą, bet sumažina tokius PMS simptomus kaip nuovargis ar depresinė nuotaika.
– Jei nesportuojate arba tai darote itin retai – nepersistenkite ir per mėnesines. Krūvis neturi būti per didelis.
🚨 Mažinti patiriamą stresą:
🌿 Kokybiškai išsimiegoti.
🌿 Raumenų atpalaidavimo, kvėpavimo pratimai padeda sumažinti galvos skausmą, pyktį bei pagerina miego kokybę.
🌿 Atlikti jogos pratimus ar nueiti į masažą – jei jus tai atpalaiduoja, tokiu būdu sumažinsi ir patiriamą stresą.
🚨 Mityba mėnesinių metu:
🌿 Valgyti dažniau, mažesnėmis porcijomis, kad išvengtumėte išsipūtimo jausmo.
🌿 Mažiau naudoti druskos, kad nesulaikytų perteklinių skysčių organizme.
🌿 Daugiau vartoti angliavandenių iš vaisių, daržovių, pilno grūdo maisto produktų.
🌿 Venkite kofeino bei alkoholio.
Nėštumas ir mėnesinės
Nėštumo metu mėnesinių nebūna! Tačiau dažnai nėštumo metu, ypač pirmajame trimestre, gali pasirodyti kraujingų išskyrų. Tačiau tai ne mėnesinės. Kaip minėjome anksčiau mėnesinės – tai neapvaisinto kiaušinėlio pašalinimas kartu su gimdos gleivine. Esant nėštumui – kiaušinėlis apvaisintas ir vystosi toliau. Pakraujavimai nėštumo pradžioje gali būti gręsiančio persileidimo požymiai, bet nebūtinai. Pakraujavimas gali atsirasti, ir dažnai atsiranda pačioje nėštumo pradžioje, apie 6-7 savaitę, kuomet apvaisintas gemalas jau implantuojasi (tvirtinasi) į gimdos gleivinę (pradeda kurtis savo namelį devyniems mėnesiams) ir gimdoje kažkuri gleivinės dalis šiek tiek atsisluoksniuoja, todėl pasirodo kraujingos išskyros. Dažnai viskas tuo ir pasibaigia ir embrionas vystosi sėkmingai toliau.
Atkreipkite dėmesį, kad pasirodžius kraujingoms išskyroms nėštumo pradžioje ir įtariant, jog tai gali būti gręsiantis persileidimas, deja, bet jokių medikamentų ir priemonių sustabdyti šį procesą nėra. Įrodyta, kad net gulimas režimas nėštumo pradžioje, nepadeda apsisaugoti nuo persileidimo.
Kada kreiptis pagalbos esant pilvo skausmui bei kraujavimui?
– Intensyvėjantis ir/arba staiga atsiradęs skausmas ➡️ PAGALBA NEDELSIANT.
– Karščiavimas su stipriu skausmu ir/arba kraujavimu ➡️ PAGALBA NEDELSIANT.
– Kraujavimas neįprastu metu ➡️ Jeigu tai tiesiog ne laiku atsiradusios mėnesinės ➡️ rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ar gydytoją ginekologą.
– Pakitęs mėnesinių pobūdis, gausumas ➡️ Jeigu tai nėra labai gausus ir pavojingas kraujavimas, kreiptis į šeimos gydytoją ar gydytoją ginekologą.
(NE) PIRMAS KARTAS komanda (Instagram – @nepirmaskartas, Tik tok – @nepirmaskartas, Facebook – NE Pirmas Kartas)
Akušerijos – ginekologijos gydytoja rezidentė Miglė Černiauskienė
Gydytoja akušerė ginekologė Vestina Vilcinienė